poniedziałek, 28 grudnia 2009

Premiera - pierwsze spotkanie

Serdecznie zapraszam na pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmów Dokumentalnych „Okno na świat” które odbędzie się 15 stycznia 2010 roku godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Augustowie na ulicy Rynek Zygmunta Augusta 9.


Zaprezentujemy dwa filmy:

-„ O świcie i przed zmierzchem” reż. Kazimierz Karabasz

-„ Gadające Głowy” reż. Krzysztof Kieślowski


Po projekcji zapraszamy na dyskusje z Panią Zofia Piłasiewicz* i Panem Krzysztofem Czyżewskim**.



* Zofia Piłasiewicz - Psycholog i podróżniczka


** Krzysztof Czyżewski - szef Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" i Fundacji Pogranicze w Sejnach, animator kultury, poeta i eseista. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikował artykuły i eseje w różnych czasopismach polskich i zagranicznych. W 2001 opublikował książkę "Ścieżka pogranicza". Zajmuje się również działalnością dydaktyczną - wykładał m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wileńskim, w New School for Social Research (Nowy Jork), Transregional Center for Democratic Studies (Kraków), Salzburg Seminar, w Instytucie Nauk Humanistycznych przy Uniwersytecie Lwowskim, na Boston University.Wielokrotnie nagradzany za swą działalność. W 2008 roku został ambasadorem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.



„O świcie i przed zmierzchem” reż. Kazimierz Karabasz

Film Karabasza jest próbą podsumowania pierwszego dziesięciolecia wolnej Polski po przełomie 1989 roku. Klasyk polskiego dokumentu zestawia w tym filmie dwie perspektywy - maturzysty, który wkracza właśnie w dorosły świat, i emeryta, rezygnującego powoli z aktywnego życia społecznego. Przez ostatnie kilka lat, które obaj dobrze pamiętają, w kraju zmieniło się niemal wszystko. Oprócz teraźniejszej rzeczywistości zmieniło się także postrzeganie przeszłości i przyszłości. Obie generacje tak naprawdę niewiele o sobie wiedzą - zdają się żyć już w nieco innych światach. Co ciekawe, to młode pokolenie wydaje się być bardziej zagubione i niepewne. Film, ukazujący swoisty stan społecznego zawieszenia, kończy się cytatem z wiersza Tadeusza Różewicza: „...Coś się skończyło, nic się nie chce zacząć, może się już zaczęło?"



„ Gadające głowy” reż. Krzysztof Kieślowski.

Jest rok 1979. Krzysztof Kieślowski przeprowadza swego rodzaju sondę socjologiczną. Setki ludzi pyta: w którym roku się urodziłeś? kim jesteś? co jest dla ciebie najważniejsze? czego byś chciał? Z zarejestrowanych na taśmie ostatecznie wybiera 44 osoby i ustawia je w porządku chronologicznym: od jednolatka, który jeszcze nie umie mówić, do stuletniej staruszki, która niedosłysząc pytania, potwarza kilkakrotnie, że chciałaby dłużej żyć. Ta galeria jednak fascynuje, z dwóch powodów. Oto widz obserwuje, jak ludzkie marzenia zmieniają się z wiekiem. Na początku zabawny dwulatek chce być samochodem-syrenką, a na koniec - blisko stuletnia kobieta, straciwszy niedawno męża, nie chce już niczego. Lecz to tylko pozorna wyliczanka pragnień. Ludzkie marzenia tworzą obraz rzeczywistości, pośrednio mówią o tym, czego w niej brak, co ludziom dokucza, z czym się nie godzą. Oto mówią: chciałbym, żeby zniknął brak poszanowania; żeby ludzie robili coś dla innych, nie tylko dla siebie; wolności, która nie preferowałaby najsilniejszych; żeby ludzie zrozumieli, że prawdziwe przyczyny agresji nie leżą w nich; żebyśmy żyli odważnie; żeby wszyscy dobrzy ludzie łączyli się ku dobremu; żeby ludzie nie bali się innych; żeby każdy mógł swobodnie decydować o swoim losie; żeby mniej było łokci i pleców, a więcej serca i rozumu; pragnę wprowadzenia w sposób rzeczywisty, nie werbalny, dwóch pojęć: demokracja i tolerancja; lepszej sprawiedliwości; żyć w warunkach demokracji i poczucia bezpieczeństwa; żyć w świecie rzeczywistym, który nie byłby fikcją i pozorami... Krzysztof Kieślowski niezwykle oszczędnymi środkami filmowymi stworzył niejako zbiorowy portret Polaka - świadomego swej tożsamości i miejsca, w którym żyje, bacznego obserwatora rzeczywistości, którą trudno zaakceptować, gorąco pragnącego zmian, dojrzewającego do buntu. Reżyser za ten dokument otrzymał Wyróżnienie Honorowe na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Oberhausen w 1981 roku.



Obecność obowiązkowa :)

poniedziałek, 7 grudnia 2009

Praca wre...

Tak długo bez nowości ? Nie może być! Tak więc garść najważniejszych informacji dotyczących przygotowań do pierwszego spotkania. Niedługo również "zagościmy" w lokalnych mediach ;).

UMOWA
Umowa podpisana, umowa wysłana czekamy tylko na odpowiedź ze strony "ę"

FILMY
Co do filmów ujawnię tylko tyle, że wszystkie filmy są już załatwione, a dwa nawet już dostałem

GOŚCIE
Trwają rozmowy z gośćmi, póki co nie będę ujawniał kto i skąd. Znaczy dokładnie to już jest zaproszony, czekam tylko na potwierdzenie z jego strony. Dopiero gdy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik ujawnię cały plan pierwszego spotkania. Teraz powiem tylko, że będzie ciekawie :).

Logo Dyskusyjnego Klubu Filmowego
Zostało przygotowane przez Marka Rowińskiego. Wielkie dzięki za pomoc!


Póki co to tyle. Czekajcie na kolejne "wieści z frontu". Wiem, że Wam to niewiele mówi ale podsumowując wszystko powiem, że wszystko idzie ku dobremu (nawet bardzo dobremu ).

Jeszcze mała prośba do Was: macie jakieś pomysły, sugestie itd. to dzielcie się nimi. Może nam to pomóc przy organizacji! Kolejna prośba to żebyście przesyłali informację o DKFD dalej. Dzięki wielkie!!

Pozdrawiam serdecznie

czwartek, 26 listopada 2009

A więc stało się...

A więc stało się i zaczynamy :). Pełną parą ruszają przygotowania do Dyskusyjnego Klubu Filmów Dokumentalnych "Okno na świat" w Augustowie.

Skąd się wziął pomysł?
Otóż miałem okazję być na początku października na warsztatach "Młodzi Menadżerowie Kultury" organizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Właśnie na tych warsztatach urodził się w mojej głowie pomysł który przelałem na papier i dzięki temu udało mi się dostać dofinansowanie na realizację projektu.


Co to ma być dokładniej?
Mają to być cykliczne spotkania odbywające się co miesiąc, na których prezentowane byłyby filmy dokumentalne polskie jak i z całego świata. Żeby urozmaicić zapraszamy na każde spotkanie gości którzy znają się na danym temacie, lub mają w danej sprawie coś do powiedzenia aby opowiedzieli swoje doświadczenia.


Kiedy zaczynamy?
Przygotowania już zaczynamy. Na początku najbliższego tygodnia podpisujemy umowę i dostajemy pieniądze. Pierwsze spotkanie zaplanowane jest na styczeń. Dokładny termin podamy później a to ze względu na gości.


Gdzie to będzie się odbywać?
Pierwsze spotkanie najpewniej odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. A następne to już wszystko od Was zależy, jak będzie duża frekwencja zmienimy naszą "sale pokazową" na nieco większą.


Na początek tyle informacji chyba wystarczy;). Będę Was informował o wszystkich postępach w realizacji projektu więc zapraszam do śledzenia bloga.
Do zobaczenia wkrótce :)

Projekt "Okno na świat - Dyskusyjny Klub Filmów Dokumentalnych" realizowany w ramach projektu "Młodzi Menedżerowie Kultury"
Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Projekt "Młodzi Menedżerowie Kultury" jest realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Projekt "Okno na świat - Dyskusyjny Klub Filmów Dokumentalnych" sfinansowano ze środków programu Akademii Orange.